O nás

JAN Entertainment je najväčšou a najvýznamnejšou produkčnou spoločnosťou so zameraním na produkciu svetových muzikálov, pôvodnú tvorbu, tanečné divadlo, balet, operu a veľkoformátové televízne a divadelné šou programy, pôsobiacou na Slovensku a jednou z najväčších produkčných spoločností tohto zamerania vo Východnej Európe. Všetky produkcie JAN Entertainment sa nesú v duchu filozofie spoločnosti – podmaniť si city diváka a zanechať v ňom trvalý umelecký zážitok.

JÁN ĎUROVČÍK

Študoval choreografiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave pod vedením profesora Štefana Nosáľa a na Institute for Dance and Dance Instruction v belgických Antverpách. Neskôr získal angažmán ako sólista v H.F. Dansetheatre Amsterdam a učil moderný tanec na International Dance Stage Bornem v Belgicku.

V roku 1993 založil dvanásťčlenný balet Torzo, ktorý bol prvým pokusom o profesionálne divadlo moderného tanca na Slovensku. Uviedol svoje prvé celovečerné dielo Responsio Mortifera. Pre Torzo vytvoril niekoľko ďalších choreografií: Padajúce dni, UM-BA, To hlasy ľudu slovanského, Jarný program, Stravinského Svadby. V rovnakom čase pracoval na predstaveniach Sen noci svätojánskej, Mária Stuartová, Malý obchod hrôzy pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre a Sweet Charity, Oliver Twist pre Štátne divadlo v Košiciach.

V roku 1994 získal 1. cenu v choreografickej súťaži v Nitre a bol finalistom súťaže Prix Volinine Paris 1994.

V roku 1995 vytvoril prvú choreografiu pre Slovenské národné divadlo (SND) v Bratislave - detský balet Z rozprávky do rozprávky. S 50-členným súborom SND naštudoval Stravinského Svätenie jari.

V roku 1997 sa stal spoluzakladateľom a umeleckým riaditeľom Bratislavského Divadla Tanca (BDT), pre toto teleso vytvoril premiérový program Svadby, Vták Ohnivák, detský muzikál O Jankovi Hraškovi a multimediálny projekt Rómeo + Júlia. Súčasne naštudoval Tance na sklonku leta a Malú nočnú hudbu pre Divadlo P. O. Hviezdoslava v Bratislave, Dvořákovho Vodníka pre Janáčkovo divadlo v Brne a Fausta a Margarétu pre Štátnu operu v Prahe.

O dva roky neskôr bol režisérom a choreografom muzikálu Pomáda, ktorý sa v pražskej GOJA MUSIC HALL dočkal 200 repríz, a autorom Čarovnej flauty pre Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V roku 1999 získal ocenenie Krištáľové krídlo za inscenáciu Strom pre Slovenský ľudový a umelecký kolektív (SĽUK). V roku 2000 založil divadelno-tanečné teleso JAN. Autorský program ... na Vaše hroby prezentoval vo World Financial Center v New Yorku (USA).

Choreograficky spolupracoval na muzikáloch Niekto to rád horúce, Hamlet, Balada o zlodejovi koní, Cigáni idú do neba a Klietka bláznov pre divadlo Nová scéna v Bratislave a Grék Zorba pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Režíroval a bol autorom choreografie tanečného megaprojektu Cirkus Svet pre SĽUK. Na prelome rokov 2002 a 2003 realizoval pôvodný balet Rasputin pre Slovenské Národné Divadlo v Bratislave. V divadle F. X. Šaldu v Liberci spolupracoval na muzikáli Na skle maľované.

Medzníkom v jeho tvorbe bola premiéra autorského diela Vták ohnivák, ktoré naštudoval s japonským súborom Tokyo Metropolitan City Ballet, v New National Theatre, Tokio (2004). So spoločnosťou JAN vytvoril a produkoval rytmicko-tanečnú show GASP, ktorú doteraz videlo 120.000 divákov.

V roku 2004 prezentovalo Bratislavské Divadlo Tanca multimediálny projekt Rómeo + Júlia na International Arts Festival v Tokiu. V tom istom roku vytvoril klasický balet Spartakus pre Slovenské národné divadlo a pôvodný slovenský muzikál Hriešny tanec, ktorý mal premiéru v Divadle ARÉNA v Bratislave. Začiatkom roka 2005 pripravil muzikál Donaha pre divadlo F. X. Šaldu v Liberci. V apríli 2005 založil Slovenské Divadlo Tanca (SDT). Prvé predstavenie SDT - Bolero/príbeh matky - bolo úspešne prezentované v Círculo de Bellas Artes v Madride. Realizoval kultový slovenský muzikál Na skle maľované pre Novú scénu v Bratislave. Koncom roka naštudoval dielo Má vlast pre Štátnu operu v Prahe a znovu uviedol Vtáka ohniváka v japonskom Tokiu. V nasledujúcom roku pripravil adrenalínovú show Slovak Street Session pre Divadlo Aréna a obnovenú premiéru predstavenia ... na Vaše hroby. Naštudoval muzikál Neberte nám princeznú pre Novú scénu v Bratislave.

V roku 2007 realizoval muzikál Pokrvní bratia v divadle F. X. Šaldu v Liberci, na Novej scéne v Bratislave premiéroval tanečnú show GASP 2, pre Slovenské národné divadlo naštudoval pôvodnú baletnú rozprávku Popolvár. Slovenské Divadlo Tanca premiérovalo jeho tanečno-divadelné predstavenie Labuťko, ktoré následne absolvovalo celoslovenské turné.

V roku 2008 naštudoval pre Divadlo Nová scéna v Bratislave svetoznámy muzikál West Side Story. V divadelnej sezóne 2008 / 2009 sa uskutočnilo úspešné svetové turné jeho predstavenia Vták ohnivák, ktoré realizoval pre Slovenské divadlo tanca. Zastávkami turné boli mestá ako New York, Londýn, Amsterdam, Bytom, Krakov, Antverpy...

V roku 2009 uviedol v bratislavskom divadle Heineken Tower Stage muzikál Čajočky. V marci 2010 mal premiéru jeho tanečno-divadelný titul pre Slovenské divadlo tanca - Carmen. V tom istom roku naštudoval muzikál Robin Hood pre Divadlo Kalich v Prahe. Divadlo Kalich uviedlo aj jeho muzikál Ôsmy svetadiel, ktorý najskôr režíroval pre Novú scénu v Bratislave.

V roku 2012 mal v Kalichu premiéru jeho muzikál Pomáda a v Štátnom divadle v Košiciach balet Zvonár u Matky Božej. Nasledoval muzikál Rómeo a Júlia pre bratislavskú Novú scénu a balet Richard III. pre Operu Graz (2013).

V roku 2014 mal v divadle Kalich premiéru jeho ďalší muzikál Horúčka sobotňajšej noci. V tom istom roku sa obohatilo svetové turné predstavenia Carmen o mestá Rím, Graz, Quebec a čínsku metropolu Peking, ktorej diváci toto predstavenie prijali s obrovským nadšením.

V rokoch 2015 naštudoval muzikál muzikálov Jesus Christ Superstar. Úspech tejto legendy potvrdzuje vyše 20 000 nadšených divákov, ktorí navštívili Divadlo Tower Stage. Svedčia o tom aj názory profesionálov: "Fenomenálne" (musical.cz), "Úchvatné predstavenie" (Ľubomír Feldek). Na jar 2017 táto inscenácia vyrazila na turné do rôznych kútov Slovenska. V roku 2015 prichádza aj ďaľší hit-muzikál Atlantída s hudbou od Mira Žbirku a textom Kamila Peteraja s premiérou v pražskom Divadle Kalich. Obrovský úspech tejto inscenácie potvrdzujú aj takéto ohlasy: "Ďurovčík a Žbirka dobyli Prahu" (Nový čas), "Energie, všestrannosť a nakažlivá radosť." (MF Dnes), "Opět skvělé herecké a pěvecké obsazení." (musical.cz).

V roku 2016 uviedol Ján Ďurovčík hit-muzikál Atlantída aj v Divadle Tower Stage, ktorý zožal ohromný úspech. Dokazuje to 42 odohraných predstavení v Bratislave. Atlantída tour 2016 bolo doteraz najväčšie turné v histórii slovenského muzikálu, vyrazilo na cestu po Slovensku v ústrety desaťtisícom divákov v 23 miestach, kde odohralo 63 predstavení. Ku koncu roka 2016 uviedol pôvodný Slovenský muzikál Šľahačková princezná s autormi Kamilom Peterajom a Pavlom Hammelom.

V roku 2017 so súborom Slovenského divadla tanca opätovne uviedol titul Richard III. na slovenskom turné.

V rokoch 2017 a 2018 sa uskutočnilo druhé svetové turné predstavenia Carmen, ktoré sa predstavilo v štátoch ako Mexiko, Chorvátsko, Srbsko či Fínsko.

V roku 2015 sa celoslovenským turné rozlúčil jeho autorský muzikál Ôsmy svetadiel, ktorý sa stal najúspešnejším slovenským muzikálom všetkých dôb a zhliadlo ho viac než 400 tisíc divákov. Neutíchajúci divácky dopyt po tomto najúspešnejšom muzikáli rozhodol o návrate tohoto titulu na slovenské scény v podobe opätovného celoslovenského turné v divadelnej sezóne 2019/2020. Muzikál Ôsmy svetadiel bol úspešne inscenovaný aj v Českej republike a počet odohratých predstavení na Slovensku a v Čechách dokopy dosiahol závratný počet 700 repríz.

Tanečno-divadelné predstavenie Strom, za ktoré Ján Ďurovčík získal už spomínané prestížne ocenenie Krištáľové krídlo bolo v roku 2018 znovu naštudované so súborom SDT a taktiež zožalo ovácie na celoslovenskom turné.

Z detskej tvorby musíme spomenúť muzikál Bambuľka, ktorého televízna predloha je československým fenoménom už takmer 40 rokov. Svetová premiéra tohoto muzikálu sa konala v roku 2018 v bratislavskom Istropolise.

K ďalším významným premiéram v tvorbe Jána Ďurovčíka patrí Mozartová opera Únos zo Serailu, ktorú inscenoval na doskách opery SND v roku 2017. Toto predstavenie sa zaradilo do stáleho repertoáru Opery SND.

Ďalším veľkým Ďurovčíkovým titulom, ktorý uviedlo Divadlo Nová scéna bol pôvodný slovenský muzikál Rasputin. Divadlo Nová scéna týmto predstavením otvorilo divadelnú sezónu 2018/2019.

Ján Ďurovčík režijne spolupracuje aj s mnohými populárnymi umeleckými zoskupeniami, najvýznamnejšou spoluprácou boli show-koncerty s hudobnou skupinou IMT Smile v programoch IMT Smile a Lúčnica – Made in Slovakia a IMT SMILE hiSTORY. Poslednou uvedenou hudobno-tanečno-divadelnou show v roku 2019 bolo predstavenie The Duchon’s, venované slovenskej speváckej legende Karolovi Duchoňovi.

V roku 2019 mal v Bratislavskom divadle Nová scéna premiéru jeho ďalší autorský muzikál Voda a krv nad vodou, ktorý si okamžite získal veľmi nadšené ohlasy divákov a priaznivé recenzie.

Jeho multimediálny projekt Rómeo + Júlia uviedlo SDT v januári 2020 slávnostnou premiérou, ktorá sa uskutočnila v bratislavskej Iuvente s následne naplánovaným celoslovenským turné.

Ján Ďurovčík je za posledné tri roky (2017 – 2019) aj garantom a organizátorom špeciálneho baletného festivalu Chorea. V rámci tohto festivalu sa mu podarilo pritiahnuť a sprostredkovať slovenskému publiku svetovú špičku klasického a moderného baletu. Okrem slovenských baletných hviezd pôsobiacich v zahraničných baletných telesách sa na festivale predstavujú aj zahraniční sólisti svetových baletných scén.